Aktuality     
Nabízené služby     
O společnosti     
Zeptejte se nás     
Rušení LTE     
Přechod na DVB-T2     
Ke stažení     
Kontakty     

Instalace a opravy televizních a stelitních antén

 

Přechod na DVB-T2

 

Důvod přechodu DVB-T vysílání na DVB-T2

Mobilní operátoři chystají pro rozšíření provozu vysokorychlostního internetu využívat frekvence, které jsou využívány k DVB-T televiznímu vysílání. Pro zachování současné programové televizní nabídky na omezeném počtu vysílacích frekvencí se musí přejít na dokonalejší televizní vysílání DVB-T2.


Co musí udělat provozovatel STA ( společná televizní anténa ).

Většina STA je nastavena pro příjem DVB-T vysílání. Využívá k tomu převážně kanálové zesilovací moduly, nebo programovatelné zesilovače. DVB-T2 vysílá na jiných frekvencích a z tohoto důvodu se musí STA upravit – rozšířit o DVB-T2 příjem. V praxi to znamená podle osazení - buď doplnění kanálových zesilovacích modulů, nebo přeprogramování zesilovače STA. Vzhledem k souběžnému provozu DVB-T a DVB-T2 přechodových sítí, které se ještě mohou měnit a na Ostravsku příjmu zahraničních vysílačů, se pak mnohdy jeví jako ekonomicky nejvýhodnější osadit STA novým moderním programovatelným zesilovačem STA - ( ne vždy je to ale nutné ). Proto předem doporučujeme obhlídku STA a teprve poté navrhneme nejrozumnější řešení.


Co musí udělat uživatel ITA ( individuální televizní anténa ).

Převážná většina rodinných domů používá pro příjem DVB-T širokopásmové anténní zesilovače. Na většině místech Ostravska předpokládáme bezproblémový příjmem DVB-T2 přechodové sítě 11 a 12 ( 26k, 28k ). Přechodová síť 13 ( 31k ) vysílá na Ostravsku zatím jen z jednoho stanoviště. Pokud vlastníte DVB-T2 přijímač a naladíte všechny tři DVB-T2 multiplexy, tak nemusíte provádět žádné úpravy ITA. V případě, že nenaladíte některý z DVB-T2 multiplexů a nebo má obraz a zvuk časté výpadky, můžete se na nás obrátit. Můžete se samozřejmě obrátit i jiné odborné firmy, které zajišťují servis anténní techniky


Jak to postihne uživatele DVB-T přijímačů ( TV přijímač nebo set-top-box ).

Pro sledování programů vysílaných v DVB-T2 je zapotřebí TV přijímač nebo set-top-box vybavený DVB-T2 tunerem a kompresním kodekem HEVC ( H.265 )

Současné DVB-T vysílání bude v provozu pravděpodobně do konce roku 2020. Po tomto datu bude možné zemské digitální vysílání sledovat jen pomocí DVB-T2 přijímačů. To znamená, že pokud nevlastníte DVB-T2 set-top-box nebo TV přijímač, budete si ho muset koupit.

Tato změna se netýká satelitního, kabelového a internetového vysílání.


Doporučený odkaz na webové stánky: DVBT2ověřeno.cz

České Radiokomunikace na stránkách srozumitelně vysvětlují důvod přechodu na DVB-T2 vysílání. V jednotlivých sekcích najede odpovědi na různé otázky. Najdete tam harmonogram přechodu, startu přechodových sítí DVB-T2 a vypínání dnešního DVB-T vysílání. Zmiňují se i o nutnosti úprav STA.