Bez pískové filtrace se váš bazén neobejde

Možná si někteří z vás, kteří jste dříve narození, vybavíte období konce 80. let minulého století, kdy byl bazén symbolem vrcholného luxusu. Lidé po něm toužili už jen ze zvědavosti, neměli prakticky žádnou zkušenost z toho, co obnáší ráno po východu slunce vstoupit na terasu, zahlédnout odlesky slunečních paprsků na hladině, ponořit se do hloubky a protáhnout svaly několika skromnými plaveckými tempy.

voda

Tento luxus se pro mnoho rodin dnes již stává skutečností, ale teprve v okamžiku, kdy se konečně odhodláme svůj vlastní bazén na zahradě mít, dovídáme se, co vše je zapotřebí k zajištění jeho technického zázemí. Testery pH, chlorové tablety, hadice, plováky, teploměry, schůdky, plachty, je toho zkrátka hodně, a to nejpodstatnější jsme ještě nezmínili – filtrační zařízení.

Bez filtrace ani ránu

Filtrování vody je základ nejen v bazénech, nýbrž i v akváriích. Každý zkušený akvarista vám sdělí, že jde o klíčové technické vybavení. V bazénech je to velmi podobné, bez pískové filtrace se neobejdete, neboť by voda byla kontaminována zplodinami mikroorganismů a rozkládajícími se organickými zbytky z povrchových vrstev lidského těla.

nohy

Filtrační zařízení pracuje tak, že pohonná jednotka – čerpadlo nasaje vodu z nádrže, která putuje do vícecestného ventilu, odkud je rozváděna do horní části filtrační nádoby. Zde protéká přes náplň (nejčastěji písek nebo zeolit), kde se působením gravitace a přilnavosti náplně zachytí nečistoty, a putuje spodní částí nádoby zpět směrem do ventilu, odkud pokračuje již vyčištěná zpátky do bazénu.
Písková filtrace má jedinou nevýhodu, a tou je pořizovací cena. Samotný provoz pak přináší vesměs samá pozitiva. Písek stačí proplachovat čistou vodou jen jednou týdně, životnost písku je zhruba 3 roky, k filtraci lze připojit i vysavač nebo solární ohřev a jinak je provoz prakticky bezúdržbový. Záleží pochopitelně také na kvalitě samotného čerpadla.