Proč je nutné dodržovat normy elektro ČSN

Že s elektřinou není dobré si zahrávat, ví i malé dítě. Není tedy divu, že i dospělí k ní obvykle přistupují s určitou opatrností. Ta však v mnoha případech nestačí. Stále se totiž najdou i takoví, kteří, ačkoliv o daném oboru prakticky nic neví, se rozhodnou sami vyměnit či vybudovat elektroinstalaci u sebe doma.

O tom, že to může být velmi nebezpečné, se asi není třeba zmiňovat. To ale nezabrání lidem, aby si mysleli, že jsou zručnější a kvalifikovanější, než tomu ve skutečnosti je. Následky pak bývají často tragické.

transformátor elektřiny

Aby se tyto nehody co nejvíce omezily, je v zákoně uvedeno, že veškerá elektroinstalace musí splňovat normy elektro ČSN Revize-elektro-revtech.cz. V těch je přesně specifikováno, jak má taková instalace probíhat i jak má vypadat výsledek. Jak se ale jejich dodržování kontroluje? Koneckonců, kdyby nebylo jejich zanedbání nijak postiženo, mnozí by je nebrali vážně a nerespektovali je, takže bychom byli zase na začátku. Odpověď je zde poměrně jednoduchá.

V zákoně je dáno, že každá stavba musí projít kolaudací ještě předtím, než začne sloužit https://hradecky.denik.cz/zpravy_region/domov-pro-seniory-zacina-opet-slouzit-20171123.html svému účelu. Během ní se pak mimo jiné kontrolují i rozvody elektřiny, zda odpovídají předpisům. Pokud se zjistí nějaké pochybení, je nutné jej nejprve napravit, než bude povoleno stavbu užívat.

elektrikář kontrolující elektroinstalaci

Samozřejmě, většina majitelů nemovitostí to bere jen jako jednu z mnoha nepříjemných povinností a byrokratického vedení. Neuvědomují si, že v tomto případě se jedná především o bezpečnost všech obyvatel dané nemovitosti. Je tedy rozhodně v našem nejlepším zájmu tyto normy splňovat. Nejenže tím vyhovíme zákonným požadavkům, ale zároveň budeme mít jistotu, že je náš nový domov po všech stránkách bezpečný. A to je rozhodně dobrý start do nového života. Mějte tedy na paměti, že i když se vám díky tomu může stavba o něco prodražit, neděláte to pro stát, ale především pro sebe a svou rodinu. A ta za ty peníze rozhodně stojí.