Co je to terárium a k čemu slouží

Pokojové rostliny jsou v bytě opravdovým požehnáním, dodávají energii, čistí vzduch, zvyšují vzdušnou vlhkost a vyrábí tolik potřebný kyslík. Přispívají i k tvorbě záporných iontů. Můžete je pěstovat v květináčích či truhlících, anebo je zavěsit do aerária Lepaso – do skleněné baňky různého tvaru.

tilandsie do aerária

Jaké rostlinky se dovnitř nádoby hodí

Sukulenty – jsou-li menšího vzrůstu a nezávislé na pravidelné a vydatné zálivce, jde o ideální rostlinky do aerária. Uvnitř nádoby vypadají zajímavě a mohou se stát krásnou dekorací v obývacím pokoji, v ložnici, v zimní zahradě, na terase a všude, kde jim lze dopřát optimální vlhkost a teplotu vzduchu, bez přímého slunce.

Bromélie a orchideje – ve skleněných baňkách se dobře vyjímají i kvetoucí orchideje, v přírodě je rovněž najdete zavěšené, ovšem nikoli ve skle, ale na kůře stromů. Jsou to epifytní rostliny a tímto způsobem jim vlastně přiblížíte způsob jejich přirozeného růstu.

orchideje do aerária

Tilandsie – tyto rostlinky jsou rovněž epifytní, přichytávají se drobnými kořínky k větvím a kmenům stromů, ale vyžadují vysokou vlhkost vzduchu a vyšší teplotu. Z vlhkého a teplého vzduchu čerpají živiny, takže se nemusí zalévat a nepotřebují ani výživný substrát, stačí jim jen vrstva kamínků či písku. Nesmíte jim ovšem zapomenout dopřát pravidelné rosení, případně je jednou týdně vložte zhruba na 30 až 60 minut do misky s vlažnou vodou a před vložením do aerária nechte oschnout.

Kam jej pověsit

Nádoby lze zavěsit v řadě či v několika řadách za sebou a vytvořit zástěnu, oddělující místnost na jednotlivé sektory. Můžete jimi vyzdobit obývací stěnu, prostor v ložnici, zavěsit je do kuchyně k jídelnímu stolu. Dobře se vyjímají v oknech, mohou viset zavěšené na svítidle, ve výklenku, pod schodištěm či na garnýži. Pouze byste měli dbát na hmotnost baňky i s rostlinou a v souvislosti s tím na nosnost předmětu či prostředí, kam se chystáte aerárium umístit.