Jsou lepší zahradní pergoly dřevěné či plastové?


Mnoho lidí má zahradu, ať už u rodinného domku či chaty nebo chalupy. A všichni chtějí, aby právě ta jejich vypadala co nejlépe, a také aby jim tam bylo co nejlépe. Koneckonců, má to být místo relaxace a odpočinku od každodenních starostí. Je tedy nutné, abychom se zde cítili dobře.

Jedním z požadavků, který má mnoho lidí, je vytvoření stinného koutku, tedy místa, kam nebude během nejteplejší části dne svítit Slunce a kde bude možné ses v této době posadit a vychutnávat okolní přírodu, aniž bychom riskovali úpal či úžeh.

pergola2

K tomuto účelu pak slouží nejrůznější altánky či pergoly. Ty mohou mít nejrůznější tvary a být vyrobeny z rozličných materiálů, nejčastěji se však používají zahradní pergoly dřevěné. Jedná se o jednoduché konstrukce vyrobené ze dřeva, nejčastěji ve tvaru vyšší zídky.

Ta má v sobě otvory, kterými může volně proudit vítr. Díky tomu jím můžeme být v horkém dni ovíváni. Ovšem je pravdou, že těmito volnými mezerami k nám může i sluneční světlo. I proto jsou tyto pergoly často osazovány popínavými rostlinami, jako je například břečťan.

Avšak, jak již bylo řečeno, dřevo není ani zdaleka jediným materiálem, ze kterého může být pergola vyrobena. Často najdeme například také plast. Ten je oblíben především pro svou cenu a jednoduchost výroby. Výhodou zde také je, že jej díky jeho nízké váze můžeme v případě potřeby přenést, zatímco dřevěné pergoly bývají pevně uchyceny v zemi. To ale na druhou stranu znamená, že je neodnese silný vítr, pokud na ně zapomeneme.

pergola1

Ovšem cena a přenosnost nejsou jediná hlediska. Důležitý je také vzhled. A zde není pochyb o tom, že dřevo coby přírodní materiál vypadá zkrátka a jednoduše lépe. Mnohem snadněji zapadne do zahrady a vytvoří pěkný koutek pro odpočinek.

Nakonec samozřejmě záleží na nás a na tom, co přesně budeme preferovat. A samozřejmě také na našich možnostech. To vše je dobré zvážit, než se odhodláme ke koupi, abychom později nelitovali.